Please select your page

Döl Kontrolü Projesi

Amaç;Damızlık seçiminde en güvenilir yöntem olan Döl Kontrolü’nü uygulayarak Türkiye koşullarında döllerinin verimleri bilinen, denenmiş boğa spermaları üretmektir.

Neden Döl Kontrolü?

Bugün dünyada sığırcılığı gelişmiş hemen her ülkede Yetiştirici Birlikleri tarafından Döl Kontrolü programı yürütülmekte ve her ülke kendi koşullarında en fazla kazanç sağlayacak boğaları seçerek ve bu boğaların spermalarını kullanarak sürünün verimini artırmaktadır. Türkiye’de kullanılan spermaların çok büyük bir bölümü Türkiye koşullarında test edilmemiş boğalardan elde edilmiş spermalardır. Ülke içinde üretilen spermaların döl kontrolünden geçirilmesi zorunluluğu da bulunmamaktadır. Sperma ithal edilirken boğanın kendi ülkesindeki değerleri kriter olarak dikkate alınmaktadır. Oysa herhangi bir ülkede Döl Kontrolü’nden geçmiş ve oradaki değerlendirmeye göre yüksek verimliler arasında olan bir boğanın Türkiye’de aynı sonucu vermeme ihtimali mevcuttur. Ayrıca her ülke, kendi popülasyonunda ıslah etmek istediği özellikler bakımından kendi ülkesi koşullarında üstün değerlere sahip boğaları seçmektedir. Yani ıslah, her ülkede ülke tercihleri, yetiştirici koşulları ve özelliklerin ülke içindeki ekonomik önemi dikkate alınarak yürütülen bir faaliyettir. Bu nedenle her ülke ıslah stratejisini kendi üretim ve ekonomik koşulları doğrultusunda planlamalıdır. Bütün bu sebepler Türkiye’de denenmiş boğa sperması üretimini gerçekleştirebilmek için Döl Kontrolü Projesi’ni gündeme getirmiştir. Türkiye’de döl kontrolünün uygulanabileceği kayıtlı hayvan ve sisteme sahip tek kuruluş Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’dir.

 

Faydalı Linkler

Duyurular
Haberler
Faydalı Linkler
Öneri Formu

Buy now

You can now buy this awesome Joomla Theme directly on Themeforest for a really low price for this awesome and stunning Joomla product!

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam porta sem malesuada magna mollis euismod. Morbi leo risus, porta ac consectetur ac, vestibulum at eros. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue.


BUY ON THEMEFOREST

×

Register now


I'm a small Introtext for the Register Module, I can be set in the Backend of the Joomla WS-Register Module.  or   Login
×